Sleek Modern COB LED Track Light with High CRI90
| Customization: | Available |
|---|---|
| Color Temperature: | 3000K/3500K/4000K/5000K |
| Lamp Body Material: | Die Cast Aluminum |
360° Virtual Tour
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- H803-65-COB18CTF
- Power
- 18W
- Emitting Color
- Warm White
- Base Type
- Recessed Installation
- Wire
- 2wire
- Certification
- CE, RoHS, Iqs9001/Bis
- Input Voltage
- 220V
- Lamp
- COB
- CRI
- Ra90
- Color
- Black / White
- Life Span
- 50000 Hours
- Transport Package
- Customized
- Specification
- 65*103*203MM
- Trademark
- BENHAO
- Origin
- China
- Production Capacity
- 5000PCS/Month
Product Description
Modern Design Hot Sale COB Ceiling Lighting LED Track Light CRI90
LED track light specifications
Size: 65*103*203MM
Material:Aluminum
Input voltage:220V
Ambient temperature:-15~50
Light source life:5000h
CRI:90
Other power:12W 18W 30W
Warranty: 2 years




| Product Name | H803 LED Track Spot Light |
| Main Material | Die Cast Aluminum |
| Power | 12W / 18W / 30W |
| Light Source | COB/LED |
| CRI | Ra90 |
| Voltage | 220V |
| Color Temperature | 3000K / 3500K / 4000K / 5000K |
| Application | Hotel, Engineering, Supermarket, Office, Residential |
| Model | Watts | Size | Beam Angle | Lamp body Colour | Voltage |
| H803-50-COB12TF | 12W | 50*103*190MM | 24 degrees | White/Black | 220V |
| H803-65-COB18CTF | 18W | 65*103*203MM | |||
| H803-75-COB30JTF | 30W | 75*103*214MM |
Guangdong Benhao lighting co.,LTD .established in 2001. Is a comprehensive commercial lighting solutions provider,is a collection research and development,production,sales and service of LED lighting products production enterprises .The products have track lights, magnetic track lights, ceiling lights, downlights, surface mount downlights.
We have exported more than 100countries like Brazil, Canada, Spain,Portugal,Turkey, Korea, Russia, Singapore, Thailand, India etc
Guangdong Benhao lighting co.,LTD is One-stop commerical & residential lighting solution provider.Provide high-quality lighting products and lighting solutions for traditional engineering channel providers, high-quality OEM companies, professional lighting design companies, terminal real estate supporting project providers and hotel engineering providers.
That we offer:
1) Good quality control
2) Highly competitive prices
3)Effective OEM&ODM service
4)Provide professional and effective lighting solutions and experience
5)Develop and customize products according to customer needs
A: The price is based on the quantity of your order. Please contact us for the best price?
Q: When can I get a quote?
A: We will usually quote within 8 hours of receiving your inquiry.
Q: Can you provide ODM/OEM service?
A: Yes, we have more than 20 years of experience in the lighting business and we are sure that we can provide ODM/OEM services to our customers.
Q: Product warranty time?
A: Most of our products are guaranteed for 2 years.
Q: What is your delivery date?
A: Usually different products have different delivery dates. The normal delivery time is about 15-30 days for products and 7-10 days for samples.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Others
- Sleek Modern COB LED Track Light with High CRI90